Doyle vs Albany Baseball

Albany's Donovan Giamalva is tagged out by Doyle's catcher during a game at Doyle. Albany defeated Doyle 7-5. (photo by Crystal LoGiudice | The News)

Crystal LoGiudice | The News

March 14

SOFTBALL

DSHS 16, Walker 1

Parkview Baptist 11, Live Oak 9

Albany 9, Sumner 1

Doyle 4, French Settlement 0

Holden 15, Patrick Taylor 0

Maurepas 18, Family Christian 1

BASEBALL

Walker 1, West Feliciana 0

Live Oak 4, Lafayette 2

Loranger 15, Albany 2

Plaquemine 8, Doyle 0

St. John 5. French Settlement 1

Christian Life 11, Holden 1

Dunham 21, Maurepas 5

March 15

SOFTBALL

Riverside 13,  Walker 5

March 16

SOFTBALL

Live Oak 5, DSHS 3

Zachary 15, Walker 0

Doyle 10, Springfield 0

STA 14, French Settlement 0

Maurepas 12, West Feliciana 2

BASEBALL

Atchafalaya Challenge | Lafayette

Lafayette 7, DSHS 5

Walker 4, Acadiana 1

Live Oak 6, Comeaux 0

Doyle Tournament

Doyle 5, Pine 2

Doyle 8, Plaquemine 7

STA 9, Albany 0

Maurepas 7, Springfield 3

Holden/French Settlement Tournament

Scotlandville 5,  FSHS 1

March 17

SOFTBALL

Fontainebleau 7, Doyle 4

Sulphur Tournament

DSHS 15, Westlake 4

Barbe 8, Live Oak 3

Live Oak 2, West Monroe 2

Brusly Tournament

Opeloussas Catholic 24, Walker 11

Northlake Christian Tournament

Northlake Christian 6, Springfield 5 (8)

Albany 16, East Jefferson 3

Tournament of Grace | Alexandria

Holden 2, Plainview 1

Holden 2, Grant 1

Maurepas 13, Weston 7

French Settlement 12, Marksville 6

BASEBALL

Atchafalaya Challenge | Lafayette

DSHS 2, Acadiana 2 (called for darkness)

Lafayette 9, Walker 8

Live Oak 3, Notre Dame 2

Doyle Tournament

Albany 7, Doyle 5

Maurepas 13, Albany 4

Pine 9, Springfield 2

Holden/French Settlement Tournament

Holden 18, Family Christian 1

FSHS 6, Bogalusa 1

March 18

SOFTBALL

Sulphur Tournament

Evangel 13, DSHS 1

DSHS 7, Pineville 5

Live Oak 8, Benton 4

Brusly Tournament

North Vermillion 12, Walker 2

Walker 16, Iota 14

Northlake Christian Tournament

Springfield 16, East Jefferson 13

Albany 13, Pearl River 0

Albany 14, Springfield 0

Tournament of Grace | Alexandria

Captain Shreve 14, FSHS 4

French Settlement, Avoylles 2

Maurepas 11, Plainview 5

Plainview 7, Maurepas 1

BASEBALL

Atchafalaya Challenge | Lafayette

DSHS 4, Comeaux 1

DSHS 12, Notre Dame 9

Notre Dame 10, Walker 1

Walker 12, Comeaux 11

Live Oak 10, Lafayette  9

Acadiana 4, Live Oak 3

Doyle Tournament

Riverdale 10, Springfield 1

Pine 14, Maurepas 4

Holden/French Settlement Tournament

Holden 12, Independence 0

Centerville 7, Holden 6

FSHS 13, Christian Life 3

Monday

SOFTBALL

Holden at DSHS, 5 p.m.

East Ascension at Walker, 5 p.m.

Central at Live Oak, 5 p.m.

French Settlement at St. John, 5 p.m.

Episcopal at Springfield, 5:30 p.m.

Phoenix at Maurepas, 3:30 p.m.

BASEBALL

H.L. Bougeois at Walker, 6:30 p.m.

Holden at Amite, 5:30 p.m.

GOLF

Walker vs. U-High, Episcopal (Greystone Golf & Country Club)

TENNIS

St. Amant at DSHS, 3 p.m.

Walker at West Feliciana, 3 p.m.

Live Oak at Episcopal, 3 p.m. 

Tuesday

SOFTBALL

Walker at Central, 5 p.m.

Zachary at Live Oak, 5 p.m.

Independence at Albany, 4:30 p.m.

STA at Doyle, 5:30 p.m.

Springfield at French Settlement, 5:30 p.m.

St. Charles at Maurepas, 4:30 p.m.

BASEBALL

East Ascension at DSHS, 6 p.m.

Doyle at Live Oak, 6:30 p.m.

Salmen at Walker, 6:30 p.m.

Pine at Albany, 4 p.m.

Maurepas at French Settlement, 6 p.m.

Holden at Patrick Taylor, 4 p.m.

GOLF

DSHS vs. Dunham, Parkview Baptist (Santa Maria Golf Course | Baton Rouge)

TRACK & FIELD

Walker at Episcopal All Comers | Baton Rouge

Wednesday

SOFTBALL

Acadiana at DSHS, 4 p.m.

Holden at Mt. Hermon, 4 p.m.

Northshore at Doyle, 4 p.m.

STA at Maurepas, 4 p.m.

BASEBALL

Holden at Albany, 4:30 p.m.

TENNIS

DSHS at Parkview Baptist (Independence Park), 3 p.m.

 Walker vs. East Iberville, McKinley & Ascension Catholic at City Park (Baton Rouge)

Dutchtown at Live Oak, 3 p.m.

TRACK & FIELD

DSHS at Bat Gourrier Relays | Broadmoor

Live Oak at Brusly Red & Gold Relays

Thursday

SOFTBALL

DSHS at Central, 5 p.m.

Live Oak at Walker, 5 p.m.

Albany at Doyle, 5 p.m.

Springfield at French Settlement, 5:30 p.m.

Crescent City at Holden, 4 p.m.

BASEBALL

St. Amant at Walker, 6:30 p.m.

Brusly at Live Oak, 6:30 p.m.

Albany at Maurepas, 4 p.m.

Patterson at French Settlement, 6 p.m.

Springfield at Pope John Paul II, 6:30 p.m.

TRACK & FIELD

DSHS at Bat Gourrier Relays | Broadmoor

Live Oak at Brusly Red & Gold Relays

Friday

SOFTBALL

North/South Tournament | Zachary

DSHS vs. Ruston, 6 p.m.

Live Oak Tournament

Walker vs. Acadiana, 5 p.m. (Field 3)

Albany vs. Ursuline, 5 p.m. (Field 7)

Woodlawn vs. West Feliciana, 5 p.m. (Field 9)

Sumner vs. Parkway, 5 p.m. (Field 10)

Holden at Live Oak, 7 p.m. (Field 2)

Cedar Creek vs. St. Joseph’s, 7 p.m. (Field 3)

Doyle vs. Hannan, 7 p.m. (Field 7)

Franklinton vs. Mamou, 7 p.m. (Field 9)

Springfield vs. Sumner, 7 p.m. (Field 10)

Port Allen Tournament

French Settlement vs. Eunice, 5:30 p.m.

Maurepas at Ascension Christian Tournament

BASEBALL

Doyle at Westgate, 6 p.m.

Springfield at Maurepas, 4 p.m.

Patrick Taylor at Holden, 4 p.m.

Saturday

SOFTBALL

North/South Tournament | Zachary

DSHS vs. Ouachita Christian, noon

DSHS vs. West Monroe, 4 p.m.

Live Oak Tournament

Albany vs. Parkway, 9 a.m. (Field 3)

Holden vs. Ursuline, 9 a.m. (Field 9)

Acadiana vs. Hannan, 9 a.m. (Field 10)

Cedar Creek at Live Oak, 11 a.m. (Field 2)

Sumner vs. Franklinton, 11 a.m. (Field 3)

Springfield vs. Woodlawn, 11 a.m. (Field 9)

West Feliciana vs. Mamou, 11 a.m. (Field 10)

St. Joseph’s vs. Acadiana, 1 p.m. (Field 2)

Walker vs. Doyle, 1 p.m. (Field 3)

Albany vs. Hannan, 1 p.m. (Field 9)

Holden vs. Parkway, 1 p.m. (Field 10)

Ursuline at Live Oak, 3 p.m. (Field 2)

Walker vs. Cedar Creek, 3 p.m. (Field 3)

Sumner vs. West Feliciana, 3 p.m. (Field 9)

Mamou vs. Woodlawn, 3 p.m. (Field 10)

Doyle vs. St. Joseph’s, 5 p.m. (Field 2)

Springfield vs. Franklinton, 5 p.m. (Field 3)

Port Allen Tournament

French Settlement at Port Allen, 9 a.m.

French Settlement vs. Family Christian, 1 p.m. 

BASEBALL

DSHS at St. Amant, 1 p.m.

Dutchtown at Walker, noon

Live Oak at Livonia, 1:30 p.m.

Carencro at Albany, 2 p.m.

Doyle at Jennings, 3:30 p.m.

Southern Lab at Springfield, 1 p.m.

Ascension Christian at Maurepas, 11 a.m.

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.