Walker vs Thibodaux boys basketball Jalen Cook

Walker’s Jalen Cook (14) was named the District 4-5A MVP.

                          BASKETBALL

                          District 4-5A

                                 Boys

                             First team 

Player | Team | Classification

Jalen Cook | Walker | Jr.

Reece Beekman | Scotlandville | Jr.

Brian Thomas Jr. | Walker | So.

Carvell Teasett | Scotlandville | Jr.

Tai’Reon Joseph | Scotlandville | Jr.

                  Second Team

Bryan Bayonne | Live Oak | Sr.

Dada Capling | Live Oak | Jr.

Darian Ward | Zachary | Sr.

Isiah Johnson | Belaire | Sr.

Micah Banks | Denham Springs | Sr.

HONORABLE MENTION - Belaire | Chad Starwood, Troy Morris; Central | Braxston Lee, Rylen Walker; Denham Springs | Xavier Miles; Live Oak | Lawrence Pierre, Vince Bayonne; Scotlandville | Jonathan Horton; Walker | Trent Montgomery; Zachary | Chris Hilton, Dylan Jackson, Chaun Moore

MVP: Jalen Cook, Walker

Defensive Player of Year: Jonathan Horton, Scotlandville

Coach of the Year: Anthony Schiro, Walker

Walker girls basketball vs. Natchitoches Central: Tiara Young

Walker High's Tiara Young (23) was chosen the Districrt 4-5A MVP.

                          Girls

                     First Team

Tiara Young | Walker | Sr.

Alexius Horne | Denham Springs | Sr.

Dijone’ Flowers | Live Oak | Jr.

Desiree Jones | Denham Springs | Sr.

Osha Cummings | Zachary | Sr.

                   Second Team

Ashanti Lavergne | Scotlandville | Sr.

Tarondia Harold | Walker | Sr.

Kate Thompson | Denham Springs | Jr

Harmony Johnson | Live Oak | Sr.

Kayla Williams | Central | Jr.

HONORABLE MENTION - BELAIRE | Ivoryelle Edwards; CENTRAL | Lani Morris, Madison Branch; DENHAM SPRINGS | Jala Robinson, Maddie Howell; LIVE OAK | Zyriah Pink; SCOTLANDVILLE | Autumn Spears; WALKER | Candace Ellis, Trinity Harold, Asia Garner; ZACHARY | Ty Izzard, Mya McDaniels

MVP: Tiara Young, Walker

DEFENSIVE MVP: Osha Cummings

COACH OF THE YEAR: Hannah Jones, Walker

Albany boys basketball Tyler Quamme

Quamme

                      District 7-3A

                             Boys

                    First Team

Shawn Beattie |  Hannan | SR 

Christopher Fox | Sumner | Jr

Tyler Quamme | Albany | Sr

Cameron Lee | Sumner | Sr

Boogie Spears | Loranger | Sr

                   Second team

Chance Turner | Bogalusa | So

Travis Jones | Loranger | Jr

Jalen Brickmore | Bogalusa | Sr

Caleb Puma | Albany | Jr

Damien McAlister | Albany | Sr

MVP: Shawn Beattie, Hannan

DEFENSIVE MVP: Jordan Martin, Hannan

COACH OF THE YEAR: Errol Gauff, Hannan

HONORABLE MENTION - Albany | Trey Yelverton, JJ Doherty; Bogalusa: TJ Peyton, DaJuan Powell, Quientay Henry; Hannan | Jordan Martin; Loranger: Prince Boykin, BJ Jackson, Courtney Alexander; Sumner| Chester Martin, Cedric Brumfield, Jayden Armstrong, Ladarius Strickland

Albany vs Kaplan girls Camryn Woods (3) Tristan Miles (10

Albany's Camryn Woods (3) earned the District 7-3A Defensive MVP award.

                          Girls

                     First team

J’Mya Mingo-Young | Loranger | Sr

Camryn Woods | Albany | Sr

Lulu Hookfin | Loranger | Jr

Ivy Carr | Loranger | Sr

Tykayla Robertson | Sumner | Jr

                    Second Team

Kiana Foster | Loranger | Sr

Jonee’ Sims | Sumner | Fr

Maddy Oubre | JR | Albany

Mallory Kramer | Hannan | Sr

Breanna Terral | Loranger | Sr

MVP: J’Mya Mingo-Young, Loranger

DEFENSIVE MVP: Camryn Woods, Albany

COACH OF THE YEAR: Sean Shields, Loranger

HONORABLE MENTION - Albany | Haley Meyers, BrookeLynn Saxon; Jakeria Norman, Alacia Brown, Nakeah Sims; Hannan | Catherine Chuter, Molly Banta, Amelia Standridge; Bogalusa | Tasia Lewis, Chloe Foster, Deronique Lee

Lee at Springfield boys basketball Bryce Johnson

District 8-2A MVP Bryce Johnson (2) helped Springfield High's to the league's championship.

                        District 10-2A

                              Boys

                       First Team

Bryce Johnson | Springfield | Sr

George Earlycutt | St. Helena | Sr

Ryan Dawsey | St. Thomas Aquinas | Sr

Eli Dawsey | Doyle | Sr

Doyle boys basketball Eli Dawsey 12

Dawsey

Jacob Romero | St. Thomas Aquinas | Jr

                     Second Team

Cameron Jones | Doyle | Sr

Ti’shoin Thompson | Springfield | Sr

Collin Hayden| Springfield | Jr

Braden Keen | Doyle | So

Jency Riley | St. Helena | So

MVP: Bryce Johnson, Springfield

Coach of the Year: John Hii, Springfield

HONORABLE MENTION - Doyle | Andrew Yuratich; Springfield: Trevor Martin; St. Helena | Devan Hopkins; French Settlement | Jonas LeBourgeois, Cedrick Witkowski; St. Thomas Aquinas | Devin Wilson, Devaki Williams

Doyle girls basketball Elise Jones

Jones

                          Girls

                    First Team

Jaylyn James | St. Thomas Aquinas | So

Jade Brumfield | St. Thomas Aquinas | So

Presleigh Scott | Doyle | So

Elise Jones | Doyle | So

Dannah Martin | French Settlement | Jr

Doyle girls basketball Presleigh Scott

Scott

                  Second Team

Kourtlyn Lacey | Doyle | Sr

Payton Clouatre | French Settlement | Sr.

Serenity Smith | French Settlement | Jr

Me’laje Hurst | St. Helena | So

Sa’rya Travis | St. Helena | So

Sadie McGowan | St. Thomas Aquinas | Sr

MVP: Jaylyn James, St. Thomas Aquinas

Co-Coaches of the Year: Sam White, Doyle; Courtney Silewicz, St. Thomas Aquinas

HONORABLE MENTION - Doyle | Meghan Watson, Sydney Taylor; St. Helena | Skye Williams, Lyne’ Burton, Khia Williams; French Settlement: Shay Parker; Springfield | Johneisha Joseph; St. Thomas Aquinas | Lilly Maggio, Caroline Ingraffia

Holden Boys Basketball Cole Forbes

Cole Forbes

                         District 7-B 

                              Boys 

                           First Team

Byron Joshua | Crescent City | Jr

Cade Tate | Runnels | Sr

Jordan Ferrell | Crescent City | Jr

Aiden Daliet | Crescent City | Sr

Cole Forbes | Holden | Sr

Tre Wilburn | Crescent City | Sr

Griffen Kennedy | Runnels | Sr

Dylan Gueldner | Holden | So

Tevin Williams | Mt. Hermon | So

Glenn Rhone | Crescent City | Jr

Coach of the Year: Shaun Dumas, Crescent City

HONORABLE MENTION - Runnels | Colen Coates; Holden: John Sharp; Mt. Hermon | Ternell Brumfield, Maquell Spears; Maurepas | Tyler Anderson; Kenner Discovery | Jorge Martinez, Antonio McKendall

Holden vs Mt Hermon Jaycee Hughes (40)

Holden High's Jaycee Hughes (40) was selected the District 7-B MVP after leading the Lady Rockets to the league's championship.

                             Girls

                        First Team

Jaycee Hughes | Holden

Kalei Hughes | Mount Hermon

KK Vicknair | Maurepas

Isabella April | Kenner Discovery

Taylor Forbes | Holden

                        Second Team

Emma Hutchinson | Holden

Camile Comish | Holden

Sikoya Jackson | Mount Hermon

Najah Nicholas | Kenner Discovery

Keegan Marchand | Maurepas

MVP: Jaycee Hughes, Holden

HONORABLE MENTION - Maurepas | Emma Gautreau, McKenna Lessard, Sarah Crawford; Holden | Madeline Richardson, Cambree Courtney; Mount Hermon | Macey Applegate, Bailey Fortenberry; Kenner Discovery | LeAnn James

DSHS at Zachary boys soccer Will Chevalier Elan Blitch

Denham Springs High's Will Chevalier (9) earned the District 3-I  Most Valuable Offensive Player award.

                               SOCCER

                             District 3-I 

                                Boys

                             First Team

Lester Rodriguez | McKinley | Forward

Michael Smith | Baton Rouge | Midfield

Yvan Muenyi | Baton Rouge | Midfield/Forward

Sidney Chenevert | Baton Rouge | Midfield/Defender

Evan Kimbel | Walker | Forward/Defender

Seth Bridges | Denham Springs | Defender

Jose Ortega | Denham Springs | Keeper

Collin Turner | Denham Springs | Midfield

DSHS boys soccer Jose Ortega

Ortega

Will Chevalier | Denham Springs | Forward

Cole Cazenave | Catholic | Forward

Jacob Limbocker | Catholic | Defense

Ben Hupperich | Catholic | Forward

DSHS boys soccer Seth Bridges

Bridges

Garret Gamble | Catholic | Defense/Forward

                    Second Team

Brennan Amato | Denham Springs | Midfield

David Opiri | McKinley | Midfield/Forward

Allan Umanzov | McKinley | Defense

Dilber Carias | McKinley | Midfield

Cameron Bachar | Baton Rouge | Forward/Midfield

Davis Copeland | Baton Rouge | Midfield

Albert Kalaj | Walker | Forward/Defense

Riley Porter | Zachary | Keeper

Jacob Agazzi | Zachary | Defense

Addison Gee | Zachary | Defense

Danny Goerges | Denham Springs | Forward/Midfield

Austin Scott | Denham Springs | Defense

Axel Agurcia | Denham Springs | Forward/Midfield

Ben Katzenmayer | Catholic | Midfield

Ben Ellis | Catholic | Midfield/Forward

Alex Leonard | Catholic | Midfield

Ben Johnson | Catholic | Keeper

Sean Kennedy | Catholic | Defense

Andy Broussard | Catholic | Forward

Overall MVP: Garret Gamble, Catholic

Offensive MVP: Will Chevalier, Denham Springs

Co-Defensive MVPs: Riley Porter, Zachary, Jacob Limbocker, Catholic

Coach of the Year: Sanders Davis, Catholic

                               Girls

                          First Team

Emma Allen | St. Joseph’s | Defense

Gueslee Brownell | Denham Springs | Defense

Madison Corey | St. Joseph’s | Defense

Made Davis | St. Joseph’s Academy | Defense

Bridgett DeLaSalle | Baton Rouge | Midfield

Bailey Dupre’ | Baton Rouge | Midfield

Lanie Haslitt | Baton Rouge | Midfield

Olivia Herrington | Baton Rouge | Defense

Maddie Ieyoub | St. Joseph’s | Midfield

Azaria Jackson | Zachary | Midfield

Amelia Lacour | Baton Rouge | Forward

Rhys Lopiparo | St. Joseph’s | Defense

Jordan Mangum | Zachary | Forward/Midfield

Mary Melancon | St. Joseph’s | Forward

Riley White | St. Joseph’s | Keeper

Ayla Zier | Denham Springs | Forward/Midfield

                        Second Team

Ella Armstrong | Zachary | Midfield

Taylor Blouin | St. Joseph’s | Forward

Faith Boutte | Zachary | Defense

Alexis Conachen | Zachary | Keeper

Julia Constant | Baton Rouge | Defense

Abby Crotwell | Walker | Midfield

Emily Ellis | Denham Springs | Midfield/Defense

Emily Evans | Baton Rouge | Midfield/Defense

Alaina Fontenot | Denham Springs | Forward/Midfield

Lauren Graham | Walker | Defense

Ana Grace Harison | Walker | Defense/Midfield

Kaitlyn Hawkins | Baton Rouge | Midfield

Olivia Hupperich | St. Joseph’s | Midfield

Corrine Hutchinson | St. Joseph’s | Forward

Emily Kearly | Denham Springs | Midfield/Defense

Tanzanea Villaeis | Baton Rouge | Defense

Overall MVP: Maddie Ieyoub, St. Joseph’s

Offensive MVP: Bailey Dupre, Baton Rouge

Defensive MVP: Madison Corey, St. Joseph’s

Coach of the Year: Stephanie Broussard, St. Joseph’s

Live Oak boys soccer Darshandeep Singh

Singh

                        District 4-II

                            Boys

                       First team

Jacob Barnes | Woodlawn | Midfield

J-Myri George | Woodlawn | Defense

Jakobie Davis | Woodlawn | Defense

Jacob Andrepont | Woodlawn | Defense

Jakari Davis | Woodlawn | Keeper

Cody Stevenson | Woodlawn | Forward

Hector Elias | Central | Forward

Dax Bourque | Central | Forward

Dany Canales | Central | Defense

Joey Duhon | Central | Defense

Jared Plaisance | Live Oak | Midfield

Jackson Earle | Live Oak | Midfield

Nick Magee | Live Oak | Defense

Live Oak boys soccer Nick Magee

Magee

Darshandeep Singh | Live Oak | Midfield

Bryan Perez-Molina | Tara | Midfield/Forward

Felix Murillo | Belaire | Forward

                      Second Team

Christopher Enamorado | Woodlawn | Forward

Brian Ramos | Woodlawn | Midfield

Kevin Baeza | Woodlawn | Midfield

Diminson Argueta-Ramos | Broadmoor | Defense

Jeremy Crowell | Central | Defense

Carson Dunway | Central | Midfield

Matt Pulliam | Central | Defense

Fernando Perez | Central | Keeper

Christian Fritz | Live Oak | Defense

Spencer Verrett | Live Oak | Defense

Nic Broderick | Live Oak | Defense

Blake Schubert | Live Oak | Defense

Hector Guevara-Andino | Tara | Defense

Franklin Matuta | Belaire | Keeper

Jose Garcia | Belaire | Defense

Overall MVP: Hector Elias, Central

Offensive MVP: Jacob Barnes, Woodlawn

Defensive MVP: Jakobie Davis, Woodlawn

Coach of the Year: Andrew Barnes, Woodlawn

University High at Live Oak girls soccer Kraig Zeller

After guiding Live Oak to 18 wins, a district title and the school's first state quarterfinal, first-year coach Kraig Zeller was selected the District 4-II Coach of the Year.

Girls

First Team

Chloe Bourque | Forward | Central

Raghan Walker | Forward | Central

Alexis Stafford | Defense | Central

Marissa Mayo | Central | Keeper

Dejah Marsh | Lee High | Midfield

Elyssa Lavignette | Lee High | Forward

Ja’Carejah Putnam | Lee High | Defense

Live Oak girls soccer Alicia Carlos

Carlos

Alicia Carlos | Live Oak | Forward

Maddy Harrouch | Live Oak | Forward

Kylie Stringer | Live Oak | Keeper

Kylie Zeller | Live Oak | Midfield

Jenna Magee | Live Oak | Midfield

Live Oak girls soccer Kylie Stringer

Stringer 

Christina Gavailanes | Plaquemine | Defense

Gabrielle Williams | Plaquemine | Forward

Scarlet Martinez | Woodlawn | Forward

Ashley Ramirez | Woodlawn | Midfield

 Offensive MVP: Chloe Bourque, Central

Defensive MVP: Dejah Marsh, Lee High

Coach of the Year: Kraig Zeller, Live Oak

 Second Team

Alyssa Guillot | Central | Midfield

Rayna Booty | Central | Midfield

Alexis Genola | Central | Defense

Baylee Blanchard | Central | Defense

Ja’Kayla Jarvis | Lee High | Forward

Lauren Dengler | Lee High | Keeper

Mackenzie Covington | Live Oak | Forward

Leslie Lively | Live Oak | Midfield

Madeline Mayfield | Live Oak | Defense

Makayla Ferguson | Plaquemine | Forward

Seema Kawji | Woodlawn | Forward

Destiny Edwards | Woodlawn | Midfield

Krisna Midna-Gonzales | Woodlawn | Defense

Locations

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.